Gem annonce

Studentermedhjælpere til Velux-projekt om familierevolutionen i Danmark i 1960'erne og 1970'erne

Syddansk Universitet

Odense, Fyn

Indrykket
05-02-2025
Er du historiestuderende? Mangler du et fagligt relevant studiejob? Vi mangler nye studentermedhjælpere til et stort forskningsprojekt om, hvordan familien og familielivet ændrede sig i Danmark i 1960erne og 1970erne. I projektet indsamler vi i samarbejde med danske gymnasieklasser livsberetninger om familiens forandringer i 1960erne og 1970erne. Du skal primært hjælpe os med at gøre disse interview klar til analyse. Transskription af interviews sker med AI, men interviewene skal efterfølgende redigeres og anonymiseres m.v. Alle interviews er på dansk. 

Arbejdstiden er op til 14 timer ugentligt, men der er høj fleksibilitet ift. studiet m.v. Du vil blive en del af vores team af studentermedhjælpere og få instruktion til opgaven. 

Hvis du er interesseret så send kort motiveret ansøgning og CV.

Startdato:  5. april 2025

Deadline: 10. marts 2025

For nærmere oplysninger kontakt: Cecilie Bjerre (cbjerre@sdu.dk) eller Klaus Petersen (klaus.petersen@sdu.dk)

Ansættelse finder sted i henhold til overenskomst mellem Finansministeriet og Studenterundervisernes Landsforbund.
Bemærk: Ved ansættelse som studentermedhjælp eller faglig vejleder er det en forudsætning, at du er indskrevet som studerende på SDU.
Ansøgning skal indeholde følgebrev, CV og eksamensudskrift hvoraf det fremgår, hvor langt du er i dit studium ved SDU. Såfremt du endnu ikke har været til eksamen, skal ansøgningen i stedet for eksamensudskrift indeholde din indskrivningsbekræftelse. Alle dokumenter i forbindelse med ansøgning bør ikke indeholde CPR-nummer i så fald skal CPR-nummer overstreges.
Alle vedhæftede filer skal være i Adobe PDF.
Følgebrev og CV må max. fylde 5 Mb. 
Vejledning i forbindelse med ansøgning findes her.
Syddansk Universitet ønsker at afspejle det omgivende samfund og opfordrer derfor alle uanset personlig baggrund til at søge stillingen.       Om os Syddansk Universitet er sat i verden for skabe værdi for og med samfundet. Uanset om vores bidrag kommer i form af fremragende forskning, innovative løsninger, uddannelse eller læring, så skal vi gøre en positiv forskel for samfundet og bidrage til en bæredygtig fremtid. Det gør vi ved at dyrke talenter og skabe de bedste miljøer for forskning og læring. Det er derfor afgørende, at SDU fastholder, udvikler og rekrutterer talenter. Samtidig skal vi sikre konstant høj kvalitet i alle vores aktiviteter det kan vi kun med de rette mennesker. Det er universitetets forskere, undervisere, studerende, ledere og teknisk-administrative personale, der udgør fundamentet for vores succes.

Du har ikke vedlagt dokumenter til din ansøgning. Klik på 'OK' knappen nedenfor for at sende din ansøgning alligevel, eller klik på knappen "Annuller" og vedhæft dokumenter, før du sender din ansøgning igen.

Del dette job

Alternativ adresse



Kontakt

Syddansk Universitet

Adresse
5230 Odense M
Danmark
Kontaktperson
Cecilie Bjerre
Praktisk information
Oprettet
05-02-2025
Udløber
01-04-2025
Kviknummer
LJA-85935866
Jobtype
Studenterjob
Arbejdsområde
Kontor og administration
Ansøg nu

Del dette job

Virksomhedsinformation

Syddansk Universitet

Adresse
Campusvej 55
5230
Odense M
Tlf: 65509083
Praktisk information
Indrykket
05-02-2025
Ansøgningsfrist
01-04-2025
Kviknummer
LJA-85935866
Jobtype
Studenterjob
Kategori
Kontor og administration
Beliggenhed
Gem annonce