Har du 3-5 års erhvervserfaring og erfaring med at understøtte ledere, som står i spidsen for forandringsprocesser og organisationsudvikling? Har du indsigt i ledelsesopgaven i en stor og kompleks politisk styret organisation? Og har du evt. erfaring som HR-partner? Så læs med her for måske er du vores nye kollega i Koncern HR.
Om jobbet
Som HR-konsulent falder dine opgaver i to dele og ofte hænger de tæt sammen. Du skal først og fremmest være HR-partner for den største enhed i Økonomiforvaltningen, Københavns Ejendomme og Indkøb (KEID). Som HR-partner er du KEIDs indgang til Koncern HR i forhold til den brede pallette af HR-opgaver, som Koncern HR leverer. Du er sparringspartner for KEIDs ledere på HR-området, og du har ansvar for, at Koncern HRs leverancer kommunikeres til og implementeres i KEID. Samtidig varetager du sekretariatsfunktionen i KEIDs MED-udvalg. Alt dette sker i tæt samarbejde med dine kolleger i Koncern HR, ikke mindst de øvrige HR-partnere.
På ledelses- og organisationsudviklingsområdet får du derudover et bredt spænd af opgaver på tværs af hele Økonomiforvaltningen. Ofte udspringer dine opgaver af strategiske beslutninger truffet på politisk eller på direktionsniveau, som efterfølgende kræver en grundig implementering med øje for forandringsledelsesopgaven.
Andre gange bunder opgaverne i et specifikt behov i en af forvaltningens enheder. Blandt de konkrete opgaver lige nu er implementering af lederonboardingforløb på tværs af Københavns Kommune og i Økonomiforvaltningen, udvikling af fælles lederudviklingsaktiviteter i Økonomiforvaltningen, individuel ledersparring samt design og facilitering af møder, temadage, seminarer og andre aktiviteter i forbindelse med ledelses- og organisationsudvikling.
Vi tilbyder dig med andre ord en spændende og udfordrende hverdag med stor afveksling. I Koncern HR gør vi en dyd ud af det tværgående samarbejde, både i kontoret, i vores center og med vores mange samarbejdspartnere. Vi er et arbejdsfællesskab med ca. 20 kolleger, som brænder for opgaven og har et stort fagligt og socialt engagement.
Vores forventninger til dig
Fagligt og personligt er vi på udkig efter en ny kollega, som:
-
Har en relevant kandidatuddannelse og evt. efteruddannelse
-
Har 3-5 års erfaring med ledelses- og organisationsudviklingsprocesser i store, politisk styrede organisationer
-
Evt. har erfaring som HR-partner
-
Er god til at spotte og omsætte behov til konkrete oplæg, indsatser eller forslag til støtte til både ledere og medarbejdere
-
Har en god organisationsforståelse, er analytisk stærk og strategisk tænkende
-
Arbejder selvstændigt og struktureret
-
Trives i en hverdag med forskellige typer opgaver og uventede bestillinger
-
Er en dygtig sparringspartner
-
Er en stærk formidler, både skriftligt og mundtligt, fx form af indstillinger, beslutningsoplæg, analyser og ved mødefremlæggelser
-
Bidrager til et positivt arbejdsmiljø, er løsningsorienteret og indgår konstruktivt i professionelle relationer og samarbejder
Løn- og ansættelsesforhold
Løn- og ansættelsesforhold efter gældende overenskomst og efter aftale med den forhandlingsberettigede organisation.
Forventet tiltrædelse den 1. april 2022.
Vil du vide mere?
Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte teamleder Mette Hausner på tlf. 2336 9143 eller kontorchef Nina Allin på tlf. 2838 0511.
Søg via linket senest søndag den 6. februar 2022
Vi forventer at holde samtaler i uge 6 og 8.