Grønlands Fiskerilicenskontrol (GFLK) søger systematiske AC-fuldmægtige til fiskerikontrollens mange spændende opgaver.
Arbejdsopgaver
-
Medvirken til udvikling, validering og opfølgning på GFLKs dataindsamling.
-
Deltagelse i monitering, kontrol og overvågning af fiskeriet, herunder opfølgning på kvoteforbrug og regelsæt i øvrigt for grønlandske og udenlandske fartøjer.
-
Sagsbehandling - f.eks. certificering af fangstattester overtrædelsessager mm
-
Planlægning og udvikling af nye arbejdsmetoder og arbejdsopgaver, herunder indførelse af elektroniske logbøger og risikobaseret kontrol.
-
Deltagelse i udarbejdelse af forslag til ændringer i retningslinjer for fiskerikontrollen og lovgivning, indarbejdelse af internationale forpligtigelser og opfølgning på udviklingen i andre lande vedrørende fiskeriregulering;
-
Deltagelse i internationale møder og forhandlinger.
-
Deltagelse i vagtordning
AC-fuldmægtigen vil indgå i ledelsesgruppen.
Kvalifikationer
Der søges en person med relevant videregående uddannelse med:
-
Gode systematiske, analytiske og planlægningsmæssige evner.
-
Indgående kendskab til databehandlingsværktøjer, især Excel, men også erfaring med databaser, SQL og GIS vil være en fordel.
-
Godt kendskab til Microsoft Office produkter og erfaring med journaliseringssystemer
-
Administrativ erfaring fra offentlig eller privat virksomhed, herunder journaliseringssystemer er en fordel.
-
Kendskab til praktisk fiskeri og redskabsteknik mv. vil være en fordel.
-
Gode mundtlige og skriftlige formuleringsevner på dansk og engelsk.
-
Kendskab til grønlandsk sprog er en fordel..
Der forudsættes gode samarbejdsevner, idet arbejdsopgaverne i vidt omfang skal foregå i et tværgående samarbejde med interne, eksterne og internationale aktører i fiskeriet.
Vi forventer, at du:
-
Er selvstændig og ansvarsbevidst.
-
Løser opgaver loyalt og konstruktivt.
-
Ønsker at arbejde i en uformel, men seriøs organisation.
-
Er indstillet på at arbejde i en politisk ledet organisation.
Vi ser også gerne, at du:
OM GFLK
Grønlands Fiskerilicenskontrol (GFLK) varetager monitering, overvågning og kontrol af det grønlandske fiskeri, fangst og jagt. GFLK har som hovedmålsætning, at sikre overholdelse af Grønlands Selvstyres fiskeri- og fangstlovgivning og herunder også de regler, som udstedes i henhold til bilaterale fiskeriaftaler eller i medfør af Grønlands deltagelse i internationale organisationer eller tiltrædelse af internationale konventioner om udøvelse af fiskeri. Arbejdet foregår i et tæt samarbejde med Departementet for Fiskeri og Fangst
GFLK består af et hovedkontor i Nuuk samt 3 regionskontorer i Sisimiut, Ilulissat og Nuuk. Der er 14 medarbejdere på hovedkontoret, som er organiseret i en administrationssøjle, en søjle for it og internationalt samarbejde samt en kontrolsøjle med et kontrolkorps bestående af 13 fiskeriobservatører, samt 3 regionskontorer med samlet 17 fiskeri- og jagtkontrollører.
Løn og ansættelsesforhold
Løn - og ansættelsesvilkår, herunder ret til til- og fratrædelsesrejse og bohaveflytning, i henhold til den på tiltrædelsestidspunktet gældende aftale/overenskomst mellem Grønlands Selvstyre og pågældende forhandlingsberettigede organisation.
Bolig
Der anvises ikke personalebolig til stillingen. Såfremt en ansøger allerede har personalebolig gennem ansættelse i Selvstyret, bibeholdes ret til anvist personalebolig. Personaleboligen er knyttet op på ansættelsesforholdet, og skal fraflyttes ved ansættelsesforholdets ophør.
Indsend ansøgning, CV, uddannelses- og kursusbeviser, samt andre relevante dokumenter ved at trykke Send ansøgning.
Vi modtager ikke ansøgninger via e-mail.
Ansøgningsfrist:
30. januar 2023
Kontaktperson:
Mads Rossing Lund
Ansættelsestype:
Fuldtid
Ansættelsesform:
Overenskomstvilkår
Arbejdsområde:
Fiskeri og fangst
Geografisk område:
Kommuneqarfik Sermersooq
Departement:
Departementet for Fiskeri og Fangst
Imaneq 1A 701