Vil du styrke dit cv og dine faglige kompetencer samtidig med, at du har det sjovt? Det er der rig mulighed for som studenterunderviser på Djøfs studiekurser. Hvis du er studerende, elsker at arbejde med strukturering af juridiske opgaver og er glad for at motivere andre, så har vi måske studiejobbet til dig.
Din profil
-
Du er i gang med en længerevarende uddannelse og har nogle år tilbage af studiet.
-
Du har undervist eller holdt oplæg og trives i en udadvendt rolle.
-
Du er kompetent og kan formidle din viden.
-
Du kan håndtere, at den gruppe, du underviser, har forskellige niveauer og forventninger til udbyttet af kurset.
Skriftlig juridisk fremstilling
Du har en forståelse og nysgerrighed for den gode opbygning, strukturering og formidling af juridiske opgaver.
Du kan formidle grundlæggende retningslinjer for den sproglige og juridiske præsentation på en lettilgængelig måde. Du har mod på at inddrage dine egne eksempler på gode juridiske opgavebesvarelser til brug for kurserne.
Om kurserne
Kurserne er for studerende, som er medlem af Djøf. De afholdes både online og som fysiske kurser og udbydes fra primo februar 2023. I Skriftlig juridisk fremstilling henvender kurserne sig primært til studerende i begyndelsen af den juridiske bacheloruddannelse, men studerende på andre niveauer og fra andre studier kan også deltage.
Vi tilbyder
-
Rig mulighed for at påvirke kursets indhold og kursusbeskrivelse.
-
Praktisk erfaring med mundtlig formidling, som kan anvendes i mange sammenhænge.
-
Deltagelse i to årlige seminarer med fagligt indhold, hvor der blandt andet er fokus på din præsentationsteknik og pædagogiske formidling. Det næste seminar afholdes 8.- 9. februar 2023.
-
Mulighed for sidemandsoplæring.
-
En løn på 1.500 kr. pr. kursus inklusiv forberedelse.
Lyder det som et match?
Så send din ansøgning og cv via ansøgningslinket her på siden.
Har du spørgsmål, kan du kontakte chefkonsulent Lene Olsen på telefon 3691 9154.
Din ansøgning skal være modtaget senest mandag den 9. januar.